Хранене при бюджет: 6 съвета, които ще ви улеснят

Съветите на фитнес инструктор Боян Мавров как да се храните бюджетно за своите фитнес цели

Най-важното правило за хранене при бюджет е, че храненето не трябва да бъде сложно. Какво се разбира под сложно хранене? Сравнете хранене 1: черен ориз с филе от сьомга, приготвен в кокосово масло и поднесен с бобова култура за гарнитура и хранене 2: нормален ориз с пилешко филе и стандартната салата от домати и краставици. Първото звучи много екзотично, а второто – скучно. Но когато става дума за хранене при бюджет, който е наистина ограничен, тогава „скучните“ хранения са най-добрият ви приятел. Важно е да отбележа, че скучно хранене в никакъв случай не означава безвкусно.

С малко планиране и бързи сметки, е възможно да се наслаждаваме на вкусни и здравословни храни, без да се изхарчва целия бюджет. В тази статия ще разгледаме някои практични съвети и трикове, които ще ви помогнат да подбирате храните си при бюджет, без да правите компромиси с качеството на храната.

1. Списък за пазаруване за хранене при бюджет

списък с храни за хранене при бюджет

Ефективен начини да намалите разходите си за храна е предварително да сте си направили списък с продуктите, които ще купувате. Обмислете предварително всичко, от което имате нужда и се придържайте към списъка като коне с капаци.

Така ще избегнете случайното грабване на нещо изкушаващо близо до касата или някое друго лакомство. Често съм виждал хората да взимат нещо сладко в последния момент, като роботи. Това са така наречените импулсивни покупки, от които ще се отървете.

Бонус съвет:

Възползвайте се от промоциите. Когато купувате на едро на промоция, ще спестите пари в дългосрочен план. Това най-вече важи за основните продукти като зърнени храни, бобови култури, замразени плодове или зеленчуци и меса. Яйцата и киселите млека/скировете също са вариант, но те са по-особени. За тях трябва да имате по-добра преценка за колко време ще изядете определеното количество, преди да е изтекъл срока на годност. Лично аз съм спестявал 24 лева от покупка на ориз. Бонусът бе, че след това имах ориз за три месеца.

Все пак искаме да изяждаме храната, която купуваме, а не да я хвърляме. Което ни води до втора точка:

2. Не изхвърляйте храна

човек, който изхвърля храната си

Една от най-големите загуби при хранене при бюджет е свързана с изхвърлянето на неизползваните храни. Това се получава точно когато размера на ястието не е добре преценено. Купувате и съответно приготвяте повече, отколкото можете да изядете. След това храната остава, вече не е толкова вкусна или се разваля и нямате друг вариант освен да я хвърлите.

Как се бори това? С една идея по-осъзнато хранене. Обърнете внимание горе-долу какво количество храна ви стига, за да се нахраните и да не сте гладни отново след 2 часа. Например на някои хора им е необходим омлет от 2-3 яйца, а на други от 4-5. Освен количеството можете да си играете и с калориите. Всеки човек поддържа тегло на определени калории. Ако разберете колко са вашите калории за поддръжка, ориентировъчно, и с помощта на някое приложение ще можете да още по-точно порциите си.

Така ще се подсигурите, че няма да оставяте излишна храна на масата. В тази статия ТУК ще разберете как да намерите калориите си за поддръжка.

Бонус съвет:

Опитайте да изчислите колко пари плащате за своя протеин. Самият аз, например, купувам протеин на прах, защото 50гр. протеин ми излизат около 3 лева. При стандартна цена на скир от 4.30лв за 44гр. протеин и 4.20лв за 300гр. сурово пилешко, протеинът на прах е изключително евтин вариант! Става вкусно с овесени ядки и замразен микс боровинки. Това ми е любимата закуска в последните две години.

3. Подбирайте сезонни и местни продукти

подбиране на сезонни плодове и зеленчуци при хранене при бюджет

Сезонните плодове и зеленчуци често са по-евтини от продуктите извън сезона. Те са по-изобилни и имат по-ниски транспортни разходи. Посетете местен зеленчуков магазин или пазарувайте от щанд на ферма, за да намерите пресни, местно отгледани продукти на достъпни цени.

Освен че сезонните продукти са по-добър избор при хранене при бюджет, те ще са и малко по-богати на хранителни вещества и най-вероятно ще са по-вкусни.

Ако сте от хората, които не ядат много плодове и зеленчуци, със сигурност обмислете този вариант. Освен че зеленчуците дават на тялото витамини и минерали, от които то има нужда, те приспадат и в категорията с богати на фибри храни. Те са по-обемни и ще запълнят стомаха ви повече, което ще ви помогне да се чувствате по-заситени. И това отново ви помага, за да си съставите списък с покупки и да си структурирате храненията.

Вече имате 3 вида храни, които да оглавят списъка ви. Непреработени въглехидрати на промоция, храни богати на протеин и местни плодове и зеленчуци.

4. Гответе си повече при хранене при бюджет

приготвено ястие със зеленчуци на тиган

Храненето навън може неусетно да ви източи сметката, така че се опитайте да го ограничите. Разбира се, това не означава никога да не се храните навън. Използвайте ресторантите, когато имате специален повод. През останалото време се старайте да приготвяте повечето си ястия у дома. Един от плюсовете на готвенето е, че оценявате храната повече и контролирате какви съставки да сложите.

Но най-големият плюс на готвенето у дома е, че можете да си направите много по-голям грамаж храна, отколкото ще ви сервират в ресторанта. Ядете повече, излиза по-евтино и имате храна за няколко дни напред. Така улеснявате планирането на храненията си и разделянето им на порции, които можете да изядете, без да остава излишна храна.

Все пак когато става дума за хранене при бюджет, който е ограничен, е необходимо да се направят някои жертви. В случая това са честите посещения в ресторантите. Все пак, ако сте от хората, които обичат да се хранят навън, но почти всеки път си поръчват пица или пържени хапки, не жертвате нищо. По-скоро си правите услуга.

5. Най-добрата напитка за хранене при бюджет

водата е най-добрата напитка при хранене при бюджет

Що се отнася до напитките при хранене при бюджет, водата е най-добрият и най-евтин вариант. Тубата с вода е около 5 лв. за 10-11 литра. Излиза много по-бюджетно, вместо постоянно да си купувате по-малки бутилки вода.

Газираните напитки и соковете са вкусни, но имат калории, които могат да ви се лепнат, ако не внимавате. Ако все пак много обичате газирани напитки, тези без захар също са добър избор, в зависимост от това с какъв бюджет разполагате.

Другата причина, поради която съм включил водата като подточка в статията, е защото тя допринася за запълването на стомаха. Една чаша вода преди и след хранене ще ви помогне да се заситите по-лесно. Това е една от любимите ми стратегии за контролиране на апетита. Освен това е възможно жаждата да се обърка с глад. Изобщо не е изключено, когато почувствате глад между храненията си, всъщност това да е жажда. Следващия път, когато усетите лек „глад“, изпийте 1-2 чаши вода и вижте дали след малко ще забравите, че сте били гладни.

6. Практикувайте осъзнато хранене

Жена, която практикува осъзнато хранене

Този съвет много важи и за извън нашето хранене при бюджет. Осъзнатото хранене включва по-бавно хранене с повече дъвчене и най-вече да не се разсейвате, когато се храните. По този начин ще усещате сигналите за ситост по-добре и ще знаете, кога сте се наяли и вече просто се тъпчете. Излишно е да казвам, че това ще намали количеството храна, което консумирате и ще ви помогне да определите по-точно от колко храна всъщност се нуждаете.

Това може би е най-трудната част, защото масово сме свикнали да се разсейваме с телефон или телевизия, когато се храним. Това притъпява сигналите ни за ситост и не можем да усетим, че сме се нахранили, защото мозъкът ни е другаде. Същото е когато се разхождате и не помните как сте стигнали до определено място. Сякаш сте вървели на автопилот.

Наслаждавайте се на вкусовете и ароматите на вашата храна и се опитайте да сведете до минимум разсейването по време на хранене. Този начин на хранене може не само да увеличи удоволствието ви от храната, но и да подпомогне по-доброто храносмилане и цялостното удовлетворение от избора ви на храна. Всеки е изпитвал онова приятно чувство, когато си приготви здравословна закуска. Защо да ограничаваме това чувство само до закуската?

Заключение:

Здравословното хранене при бюджет е напълно постижимо с правилните стратегии и най-вече начин на мислене. Когато имате план за пазаруване, осъзнатост за храненията ви и прекарвате една идея повече в кухнята, напълно можете да захраните тялото си с вкусни храни, без да ви се отразява на бюджета. С повече практика храненето с ограничен бюджет ще да ви стане втора природа, без да се налага да правите компромис със здравето си и дори може да ви помогне да опознаете тялото си по-добре.

За още съвети относно храненето разгледайте YouTube канала или прочетете някоя от останалите ни статии, които покриват и други най-различни аспекти от фитнеса.

Имате нужда от ментор по пътя към изграждане на здравословни навици, естетично тяло и по-добър начин на живот? Запазете си час за разговор с нас ОТ ТУК. В него ще обсъдим каква е целта ви, ще разберем какво ви пречи да я постигнете и ще съставим удобен план за действие, който да ви донесе желаната промяна. Позволете си да бъдете енергични, здрави и да се чувствате добре в тялото си. Започнете още днес!

Напиши коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Количка
bg_BGBulgarian