Наскоро засегнах темата за важността от медитация в мой пост, след което моя приятелка, която също медитира, ми писа колко хубаво би било да напиша задълбочена статия, защото ще е полезна за много хора, които не са скептици. А дори и за скептиците, на края на статията ще има препратки към проведени изследвания които да подкрепят казаното в статията. Все пак, не можеш да спориш с фактите, нали така?!
Днес бих искал да разгледаме подробно темата, тъй като практиката познато като медитация е един изключително полезен навик/процес както за физическото, така и за психическото ни здраве.
Колко от вас са чували как успели хора и известни личности споделят, че медитират и това е допринесло за успехите им ?! Да, има много такива примери. Стив Джобс се е увличал по медитации и езотерика в по-ранните си години и до самия си край е бил изключително осъзнат за нещата, които се случват в живота му и е достига до своята истина за смисъла на живота, макар и изправен пред свършен факт – напредналият стадий на рак.
Какви са чисто физиологичните благоприятни ефекти от медитацията ?
-
На първо място, медитацията повишава плътността на „сивото вещество” в определени части от мозъка.
-
Медитацията подобрява паметта.
Допълнителната полза е, че играе и защитна роля срещу заболявания като Алцхаймер, за което знаете, че няма ефективно лечение, а единствено супресивно (което подтиска доколкото може болестта). Тук идва въпросът: „Ами ако от ранна възраст децата биват научавани да медитират ?”.
Не искам да се отплесвам много или да звуча като идеалист, търсещ утопията, но нека си го представим. В съзряването си, преминаването през пубертета (с всичките промени в хормоналните нива), в откриването/изграждането на идентичността си, ценностната система, принципите и т.н., те ще бъдат изключително осъзнати. Ще преминават през трудните периоди малко по-лесно, без да се съпротивляват, когато не могат да направят нищо.
Off topic
Отварям скоба – преди много често се ядосвах за неща, които не зависят от мен. До такова ниво се напрягах, че се измарях чисто психически, а аз ставах само по-гневен, като този гняв излизаше наяве и беше несправедливо разпръскан срещу най-близките хора. Припознавате ли се в тази ситуация ? Медитацията ми помогна изключително много.
Има един много хубав цитат, като тук не искам да намесвам религиозната част, просто харесвам идеята: „Господи, помогни ми да променя нещата, които зависят от мен (които са в моите ръце букв. Преведено), да разпозная тези, които не зависят от мен и да ги приема”. Звучи просто и наистина е така, но ние хората имаме склонността да усложняваме нещата. Тук и егото играе роля – често се мислим за прекалено всемогъщи, че можем да повлияем и променим всеки човек, всяко събитие и т.н. Е, ето една истина – НЕ МОЖЕМ. Колкото по-рано го приемем, толкова по-хармоничен ще стане живота ни. Да се върнем към темата…
-
Чрез медитацията се научавате да дишате, използвайки диафрагмата,а не гръдния кош. (т.нар. коремно дишане).
-
Медитацията понижава пулса и отпуска мускулите ви, респ. натрупаното напрежение.
Благодарение на нея, вие все по-лесно ще се научите как да се отпускате и да понижавате пулса си. Това е изключително полезно във високорисковите професии – полицаи, пожарникари и т.н., както и в ежедневни стресови ситуации. Ще можете да запазите самообладание и да реагирате адекватно.
Ползи от медитацията за психическото здраве:
- Медитацията помага да сте по-осъзнати, благодарение на което, ще може да взимате съзнателни избори, които ще се изразят в правилните реакции, за които няма да съжалявате.
Великият психотерапевт, основоположник на логотерапията, Виктор Франкъл казва, че между определен стимул/ситуация и вашата реакция има празнина. Тази празнина е изборът ви.
Стимул → Съзнателен избор →Реакция
При много хора тази втора част от формулата липсва. Техният избор е несъзнателен, инстинктивен, подтикнат от стимула. Реално погледнато, това не е избор, а се преминава от стимул към реакция.
Запомнете, че това как ще реагирате на определение събитие зависи само и единствено от вас.
- Чрез осъзнатата медитация, вие се научавате по-добре да усещате част от тялото си, когато се концентрирате върху тях. Бихте могли, когато напреднете, дори да усещате кръвообръщението си в определени части от тялото си. Това високо ниво на концентрация би могло да ви е полезно както за изграждане на по-добра връзка „съзнание-мускул” (mind-muscle connection), така и в умствените начинания – ако водите блог като мен, ако имате да учите за изпити, да програмирате, рисувате или за друга творческа дейност.
Тази концентрация има и друга голяма полза.
Връщайки се към примера с „утопичното” използване на медитация още в ранните години. Изграждането на тази концентрация, благодарение на медитацията, би могло да има защитен ефект срещу заболяването – дефицит на вниманието (ADHD – attention deficit hyperactivity disorder). В днешно време все повече се наблюдава повишение на случаите на дефицит на вниманието. Докато при по-тежките случаи медитацията би имала малък ефект, то при леките (заченъчни) случаи или при още неразвитите, но със заложена предразположеност в гените към дефицит, случаи тя би била изключително ефективна.
Благодарение на нея детето ще може да се концентрира и да учи необходимия материал, без да изостава и да се налага да наваксва повтаряйки годината, или да му бъде сложен етикет – „с умствени проблеми”. Дефицитът на внимание оказва негативно влияние и в социалния кръг. Децата осъществяват по-малко контакти, имат по-малко приятели, и не развиват силни връзки с хората в живота си, което би могло да доведе до допълнителни психически проблеми (депресия, отчужденост, липса на чувство на социална принадлежност).
Благодарение на осъзнатостта, която идва с медитацията, вие по-лесно осъзнавате своите емоции и чувствата, които те пораждат. Смятам, че емоциите и чувствата са голям проблем сред хората. Поне сред нас младите. Често, когато се чувстваме зле, отричаме факта, сякаш трябва винаги да се чувстваме добре. Или което е още по-лошо, не можем да опишем дори как се чувстваме – „Ами, просто не съм в настроение”. Колко често са ви отговаряли така ?
Възможността да отсеете емоциите и чувствата, породени от тях, е едно много полезно качество за по-добър живот.
Ние сме отговорни за това как се чувстваме. Да, има външни стимули – хора, събития, които остават отпечатък в живота ни, но как реагираме на това зависи изцяло и единствено от нас.
Още една от ползите на медитацията е понижаването на стреса. В забързаното ни и изпълнено със стресови ситуации ежедневие, това е често търсен ефект – как да се стресираме по-малко?! ТУК може да видите защо не искате да имате прекалено много стрес в живота. Сигурен съм, че видеото ще ви подтикне да опитате медитацията.
Ще ви дам пример. Когато дойдох да живея в София, преди 6 години, за мен беше много трудно да се приспособя. Влизаш в един водовъртеж – крачещи наляво-надясно хора, вечно бързащи за някъде и вълната те помита и теб. И аз започнах все да бързам за някъде и това постоянно бързане ме напрягаше страшно много. И в допълнение на това, ме измаряше психически. Както се казва, източваше ми жизнената енергия.
Нека преминем към самата медитация.
Как да изпълнявате осъзнатата медитация ?
За начинаещите, бих препоръчал да започнете с „водена” медитация (guided meditation). При нея някой ви провежда през процеса на медитацията. Така, просто се отпускате и следвате гласа в процеса. Отначало ще е трудно, но трябва само да следвате инструкциите. С последствие на времето, ще успявате все по-лесно да изпълнявате процеса. По-лесно ще понижавате сърдечния си пулс, ще отпускате мускулите си и ще изпразвате съзнанието си.
За хората с зает график има дори и мобилно приложение – HeadSpace , което изключително улеснява процеса. Отново е с глас, който ви превежда през процеса, има дневни интересни мисли, както и напомняне, за да не забравите да медитирате въпросния ден.
Какво трябва да знаете преди да започнете майндфълнес медитацията ?
1. Не е нужно да купувате нещо специално. Медитацията може да се практикува на всякъде – стол, диванче, пейка.
2. Няма начин, по който да накарате съзнанието ви да млъкне, но това и не трябва да е целта ви. Тук се стараете да обръщате внимание на настоящия момент, без предразсъдъци.
3. Съзнанието ви ще броди. Всякакви мисли ще възникват у вас първоначално. Ще се сетите за нещо, което е станало вчера или през въпросния ден. Някой път ще се върнете към някакъв абсолютно случаен спомен от преди 15 години дори. Това, че съзнанието ви се шляе из всякакви спомени и мисли не е нещо лошо. Естественото им възникване е важно и много изследователи смятат, че оставянето на този естествен процес на възникване на мисли и спомени и наблюдението му, забелязването и отчитането, че възникват, води до по-здрав и бърз мозък.
Давам пример:
Виждам един човек сутринта в 7:30 да пие бира в автобуса. Казах си „Тоя пък алкохолик, още не се е събудил и с алкохола в устата.” После усетих как съзнанието ми отчете това нещо, това осъждане. Замислих се: „Ами ако човекът е преживял нещо тежко, което е било болезнено и го е променило. Ами ако пие, за да потиска чувствата и за да забрави”. Да, може би не това е правилния начин да се справиш с нещо, но всеки избира своята реакция, както споменах по-горе. И така, за миг от осъждането, преминах към едно тихо съчувствие.
5. Най-важното е просто да връщате вниманието си към настоящия момент. Отначало ще бъде трудно и ще има много връщания. След като свикнете и определени региони в мозъка се изменят, ще видите колко по-рядко ще се отклонявате от дишането си и от настоящия момент. Именно дишането използваме като „котва”, която ни връща към настоящия момент.
Затова и Mindfulnessмедитацията има три основни аспекта: тяло, дишане и мисли.
Медитация в 6 лесни стъпки:
1 Седнете.
2 Изберете времеви лимит.
3 Забележете тялото си.
4 Усетете дъха си.
5 Усетете кога съзнанието ви започва да се шляе.
6 Бъдете търпеливи и мили с вашето съзнание.
Обобщение:
И запомнете:
Когато практикуваме майндфълнес медитацията, ние практикуваме изкуството да създаваме място за самите себе си – място да мислим, място да дишаме, място между нас и нашите реакции.
Източници:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4895748/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4712309/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3044190/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3679190/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4780968/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3580050/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3193656/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4403871/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4769029/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6135840/